Güneş Enerjisi Teşvikleri

Güneş Enerjisi Teşvikleri

Güneş enerjisi hibe desteği ile çevrenin korunmasına katkı sağlarken, aynı zamanda enerji maliyetlerinizi de azaltabilirsiniz. Devletin sunduğu teşvik ve hibe programlarıyla güneş enerjisi sistemlerinizi kurabilir, ev veya iş yerinizde sürdürülebilir enerji kaynaklarından yararlanabilirsiniz.

Yenilikçi ve çevreci bir enerji seçeneği olan güneş enerjisinde devlet desteği, size finansal açıdan büyük bir avantaj sağlayabilir. Hızla gelişen teknolojiyle birlikte, güneş enerjisi sistemleri artık daha verimli, güvenilir ve ekonomik hale gelmiştir.

Güneş enerjisi hibe desteği ve devlet destekleri hakkında daha fazla bilgi almak ve projelerinizi hayata geçirmek için bize ulaşın. Enerji maliyetlerinizi azaltın, çevreyi koruyun ve gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya yaratmaya katkıda bulunun.

İster çatı GES olsun İsterse arazi GES olsun, ülkemizde güneş enerjisi üretim destek mekanizmaları bulunmaktadır.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Devlet Desteği

Fabrika çatı, tarım arazileri veya ahırların üzerine yapılacak GES sistemleri için Güneş Enerjisi devlet desteği alınabilmektedir.

GES Yatırım teşvik belgesi Sanayi Bakanlığı’ndan alınmaktadır. Lisanssız faaliyet kapsamında ve bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü ile sınırlı olmak kaydıyla, güneş enerjisine dayalı 240 kW ve üzerindeki yatırımları bölgesel yatırım teşviklerinden yararlanmaktadır.

Güneş Enerjisi yatırımları yatırım yeri fark etmeksizin 4. bölge teşvikleri kapsamına alınmış ve kurumlar vergisi, SGK, KDV ve Gümrük Vergisi desteklerinden yararlanabilir duruma gelmiştir. Üst bölgelerdeki (5 ve 6. bölgeler) ise bulunduğu bölgenin teşviklerinden yararlanmaktadır.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi İpart (TKDK) Desteği?

Tarım ile ilişkilendirilebilecek güneş enerjisi yatırımlarına yönelik olarak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK-İpard) Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yatırımcılara %50 hibe olacak şekilde Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi İpart (TKDK) Desteği verebilmektedir.

Bu kapsamda; hayvancılıkta ve tarımsal işletmelerde güneş enerjisi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği üzerine odaklanılmaktadır.

Tarımsal Sulama Hibe Desteği?

Çiftçiler, modern sulama sistemleri kurarak su kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanabilir ve tarım üretimini artırabilir. Devletin sunduğu teşvik ve desteklerle, tarımsal sulama projelerinizi finanse edebilir, sulama maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

Sulama sistemlerinin doğru ve etkin bir şekilde kullanılması, su tasarrufu sağlarken aynı zamanda ürün kalitesini ve verimini de artırır. Tarımsal sulama hibe yardımı ile modern sulama teknolojilerine yatırım yaparak tarım işletmenizi daha rekabetçi hale getirebilirsiniz.

Devlet destekli tarımsal sulama projeleri, çiftçilere maddi destek sağlamanın yanı sıra sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik eder. Tarım sektöründe verimlilik arttıkça, gıda güvenliği ve ekonomik kalkınma da sağlanmış olur

Sulama sistemlerinin yüksek enerji tüketim maliyetleri neticesinde tarımsal işletmeler GES çözümlerine yönelik olarak Tarımsal Sulama Hibe desteği alabilmektedir.

Bu amaçla; teşvik programları dışında Ziraat Bankası başta olmak üzere birçok banka tarafından da düşük faizli kredi imkanları sunulmakta, hatta finansal kiralama metodu ile kredilendirme yapılabilmektedir.

Tarımsal sulama hibe desteği ve devlet destekleri hakkında daha fazla bilgi almak ve projelerinizi hayata geçirmek için bize ulaşın. Verimli tarım için su kaynaklarını doğru ve etkin bir şekilde kullanarak sürdürülebilir tarım uygulamalarına geçiş yapın.